تبلیغات
خورشید آسمان هشتم - سیره عملى و اخلاقى امام هشتم علیه السّلام - 2

-

زهد و ساده زیستن

روشن است آن كه با خدا چنین پیوندى جانمایه دارد دیگر دل در پى جز او نمى گذارد و جز اویى به دیده وى نیاید تا دلش از آن یاد كند. آن كه خدا را یافته و سراى لقاى او را مى شناسد سراى ناپایدار كنونى را جز باتلاقى نمى داند كه هر چه به درونش نزدیكتر شوى رهایى از آن دشوارتر و مرگ و نیستى حتمى تر شود.

چنین است كه امام دنیا را سرایى آكنده از شرّ و بدى مى شمرد و از شرّ آن به خداوند پناه مى برد و راه رهایى را «زهد و پارسایى » مى بیند و مى فرماید: «به وسیله زهد و بى رغبتى به دنیا نجات از شرّ دنیا را مى جوییم».
محمّد بن عباد مى گوید: «رضا علیه السّلام در تابستان بر حصیر و در زمستان بر پلاس مى نشست و جامه هاى خشن بر تن مى كرد و تنها هنگامى كه در جمع مردمان حضور مى یافت جامه رسمى مردمان مى پوشید.»
یك بار سفیان ثورى او را دید كه جامه اى از خز بر تن كرده است. او را گفت: «اى پسر پیغمبر! چه خوب بود لباس پایینتر از این مى پوشیدى !» فرمود: «دستت را پیش آر». پس دست او را به گریبان خود برد و او دید كه در زیر جامه بوریایى بیش نیست. آنگاه فرمود: «اى سفیان، آن جامه خز براى خلق و این لباس ژنده براى حضرت حق است».
اباصلت هروى نیز درباره آن حضرت گوید: «او غذایى ساده و خوراكى اندك داشت». امام حتى زمانى كه رسماً ولیعهد خلافت بود از همان زهد و پارسایى و ساده زیستى جدایى نداشت.
شكایتى كه یكى از كنیزان خانه از وضع رفاهى و معیشتى دارد گواه این حقیقت است. آن كنیز كه زمانى در خانه مأمون، اندكى در خانه امام رضا علیه السّلام و پس از آن در خانه عبدالله بن عبّاس بوده است این سه دوره را چنین ترسیم مى كند:
«ما در سراى او (مأمون) در بهشتى از خوردنى و آشامیدنى و عطر و دینار بسیار بودیم پس از چندى مأمون مرا به رضا علیه السّلام بخشید و چون به خانه او رفتم همه آن رفاه و خوشى را كه داشتم از دست دادم. در آن جا سرپرستى بر ما نظارت داشت كه ما را شب بیدار مى كرد و به نماز وامى داشت و این از هر چیز براى ما سخت تر بود و من آرزو مى كردم از خانه او به جایى دیگر روم، تا آن كه مرا به عبدالله بن عبّاس بخشید و چون به سراى او رفتم چنان بود كه گویا به بهشت درآمده ام».طبقه بندی: صفات پاک امام رضا(ع)،  زندگانی امام رضا(ع)، 
برچسب ها: امام رضا (ع)، زندگی امام رضا، ضامن آهو، مادر امام رضا، صفات امام رضا، فضیلتهای امام رضا،  
دنبالک ها: برخورد با مردم، زهد و ساده زیستن، سیره عملى و اخلاقى امام هشتم علیه السّلام،  

تاریخ : جمعه 19 دی 1393 | 04:36 ب.ظ | نویسنده : سحر نجف زاده | نظرات